Kominy stalowe wykorzystywane są jako sposób na odprowadzenie nagromadzonych spalin i gazów, które wytwarzają się w systemie grzewczym. Powstają one w wyniku płonięcia w piecach oraz grzewczych kotłach. Są także efektem niektórych procesów produkcyjnych. Kominy przemysłowe powinny być tak dobrane, by spełniać określone dla nich funkcje. Aby dopasować je odpowiednio, trzeba przede wszystkim włączyć, które substancje będą na nie oddziaływać podczas użytkowania. W tym zakresie powinno się wybrać komin, dostosowując go do tego, czy będzie on odprowadzał spaliny, powstające podczas systemu spalania, czy podobnie pary powstałe na przestrzeni produkcji.

komin przemysłowy

Autor: André Hofmeister
Źródło: http://www.flickr.com
Nie bez znaczenia jest także temperatura, jaką osiągają kominy w procesie odprowadzania spalin bądź gazów. Kominy mogą mieć różną wysokość, w zależności od przeznaczenia mogą też odprowadzać spaliny w ciągu powstałym naturalnie, albo za pomocą ciągu wytwarzanego sztucznie, w czasie działania specjalistycznych urządzeń. Kominy stalowe przemysłowe wykonuje się z różnych rodzajów stali. Przykłady na stronie: Fhu Andre. Do tych zazwyczaj stosowanych, należą stal zwykła i szlachetna i tworzywo aluminiowe. Wybór komina to także decyzja o jego przekroju oraz kształcie, uwzględnienie typu ochrony termicznej, działań szkodliwych czynników (w tym działania chemicznych środków). Kominy przemysłowe mogą mieć łączenia w postaci śrub lub być elementami spawanymi.

Kominy stalowe przemysłowe (Komintech – producent kominów przemysłowych) są raczej nieskomplikowane w montażu, są wytrzymałe na oddziaływanie na nich czynników zewnętrznych – w tym nawet niesprzyjających warunków atmosferycznych, jak i czynników wewnętrznych. Dobrze przewodzą ciepło (renomowany producent kotłów) oraz łatwo w nich uzyskać właściwy ciąg. Ten rodzaj kominów powoli zastępuje te budowane z cegieł. Kominy stalowe nie ważą dużo, można z nich wznosić wysokie konstrukcje, łatwo się je konserwuje, a również z dużą łatwością można je transportować. Jednak minusy tego rodzaju konstrukcji także istnieją.

Należy do nich właśnie konieczność dbania o stałą konserwację, podatność na działanie porywistych wiatrów, które wraz z powstającą rdzą, może powodować niszczenie komina, a także brak możliwości projektowania kominów o dużej średnicy. Kominy mogą być ponadto wyposażone w drabiny, które będą umożliwiały wejście i wszelkie prace przy kominie. Kolejnym elementem mogą być również specjalne pomosty oraz galerie. Komin powinien także mieć instalację odgromową. Jeżeli komin jest stosunkowo wysoki, musimy wziąć pod uwagę, iż może stwarzać przeszkody w ruchu lotniczym, dlatego taki element musi być odpowiednio znakowany, aby był widoczny zarówno w dzień, jak i w nocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*