Chwila, w której ludzie posiedli zdolność obróbki metalu była ogromnym przełomem, mającym wpływ na wszystkie płaszczyzny ludzkiej skonfrontować to z równie ważnym momentem w dziejach człowieka możemy wskazać opanowanie przez ludzi ognia, co w zasadzie ma bezpośredni związek z samą zdolnością wytapiania metalu z rud, gdyż pozyskanie metalu byłoby niemożliwe bez uzyskania niezwykle wysokich temperatur.

śruba

Autor: Ian D. Keating
Źródło: http://www.flickr.com
Rola ognia w rozwoju ludzkości jest wyjątkowa – gdyby nie umiejętność rozpalania płomienia pierwotni przedstawiciele naszego gatunku nie mieliby światła w nocy, możliwości ogrzania się w niekorzystnych warunkach atmosferycznych lub możliwości konsumowania posiłków innych niż rośliny czy surowe mięso.

Czym z kolei metale przysłużyły się ludzkości?

Historycznie rzecz ujmując gdyby nie metal, najpewniej świat nigdy nie wyglądałby tak, jak wygląda współcześnie. Jego odkrycie i umiejętność wytwarzania z niego różnych przedmiotów miała zasadniczy wpływ na przeżycie ludzi. Prehistoryczni ludzie zamieszkiwali świat pełen groźnych zwierząt posiadających ostre zęby i pazury. Nasz gatunek, zamierzając przetrwać, potrzebował broni, która mogłaby powalić przeciwnika kilka razy większego. Innowacją dla drewnianych włóczni były przedmioty urozmaicone o metalowe ostrza, będące o wiele bardziej groźną bronią. Można wysnuć śmiałe twierdzenie, że gdyby nie wynalezienie obróbki metalu (ciąg dalszy tego zagadnienia: www.rathgeber.pl/produkty/napisy-metalowe-finochrom) w epoce brązu, planeta byłaby uboższa o jeden gatunek – nasz gatunek.

wkręty i śruby

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Współcześnie metal więcej o kolanach hamburskich jest wykorzystywany w zasadzie do wszystkiego i niejednokrotnie nie wiemy jak istotną rolę pełni w naszym życiu. Zdolność obróbki różnorakich metali pozwoliła stworzyć samochody, zastawę stołową jak i pręty nierdzewne. Większość z powszechnie używanych narzędzi jest stworzona z metalu o stosownych właściwościach, czego przykładem mogą być śrubokręty lub śruby nierdzewneprzeznaczone do składania mebli. Obszerny wybór różnych stopów metali o charakterystycznych właściwościach umożliwia szybki postęp w kategoriach technicznych, ogromnie polepszając komfort życia ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*