Osoby planujące budowę swojego domu często myślą o takich rzeczach, jak kupno działki oraz załatwienie różnych standardowych formalności. Natomiast mało kto myśli o tym by zrobić badania gruntu przed rozpoczęciem inwestycji. Nie trzeba je robić obowiązkowo więc chcąc zaoszczędzić na inwestycji dużo osób po prostu je odpuszcza. Czemu jednak opłaca się tego typu badania wykonać oraz co nam one dadzą?

grunt na sprzedaż

Autor: Nicholas A. Tonelli
Źródło: http://www.flickr.com

Prawo budowlane uważa domy jednorodzinne za budowle, jakie przekazują na podłoże niewielkie obciążenie przez to nie trzeba wykonywać badań geotechnicznych. Sądzi się także, że nośność niemal wszystkich gruntów w naszym kraju jest tak duża, iż możemy bez problemu stawiać na nich dom. Natomiast problem pojawia się jak chcemy postawić dom (więcej dowiesz się na tej stronie) na nieznanym gruncie, w takim wypadku nawet przed zakupem działki warto stan gruntu sprawdzić bo może okazać się, że działka nie może być zabudowana. Oprócz tego by odpowiednio zaplanować budowę fundamentów lepiej sprawdzić stan podłoża.

Dokumentację na temat badań podłoża przygotowuje specjalista w dziedzinie geotechniki na podstawie badań przeprowadzonych w terenie; zobacz: sondowania scptu.

Jeśli chcesz zgłębić więcej, przeczytaj serwis (https://www.prymat.net/oferta/rusztowania/rusztowania-elewacyjne/) na omówiony zagadnienie. Wskażemy Ci dodatkowe dane!

Często także są one uzupełniane badaniami wykonywanymi w laboratorium, jakie dają także informacje dotyczące składu gruntu. Jednym z badań w terenie jest sondowanie statyczne. W czasie tego typu czynności mierzy się główne parametry, na podstawie których możemy określić choćby budowę geologiczną podłoża, stopień zagęszczenia, plastyczność czy wytrzymałość na ścinanie. Sondowanie CPTU pozwala oszacować stopień nośności oraz osiadanie, co jest ważne przy projektowaniu fundamentów. Badania takie stosuje się wraz z wierceniami badawczymi. Jedynie w takim wypadku możemy otrzymać poprawną interpretację wyników.

budowa domu

Źródło: pixabay.com

Do dokładniejszego przebadania gruntu stosuje się szereg badań wraz ze sprawdzeniem poziomu dla wody gruntowej. Wszystkie one dadzą nam pewność, iż nie będziemy musieli zmagać się ze spękaniami ścian budynku, nie będziemy mieć problemów z zalegającą wodą w piwnicy, unikniemy dodatkowych kosztów wiążących się ze zmianami projektu w trakcie trwania prac budowlanych. Co istotne, będziemy pewni, że nasz dom będzie w pełni bezpieczny dla jego przyszłych mieszkańców. Te wszystkie informacje są ogromnie ważne i bez robienia tego typu badań nie będziemy mogli być pewni całkowicie czy dane miejsce jest bezpieczne. Tak na dobrą sprawę koszty takich badań wobec finansowania zakupu działki oraz całej budowy są znikome. Z tego powodu planując tak dużą inwestycję warto wziąć pod uwagę i te koszty.

Sprawdź także –

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*