
Prawo budowlane uważa domy jednorodzinne za budowle, jakie przekazują na podłoże niewielkie obciążenie przez to nie trzeba wykonywać badań geotechnicznych. Sądzi się także, że nośność niemal wszystkich gruntów w naszym kraju jest tak duża, iż możemy bez problemu stawiać na nich dom. Natomiast problem pojawia się jak chcemy postawić dom (więcej dowiesz się na tej stronie) na nieznanym gruncie, w takim wypadku nawet przed zakupem działki warto stan gruntu sprawdzić bo może okazać się, że działka nie może być zabudowana. Oprócz tego by odpowiednio zaplanować budowę fundamentów lepiej sprawdzić stan podłoża.
Dokumentację na temat badań podłoża przygotowuje specjalista w dziedzinie geotechniki na podstawie badań przeprowadzonych w terenie; zobacz: sondowania scptu.
Jeśli chcesz zgłębić więcej, przeczytaj serwis (https://www.prymat.net/oferta/rusztowania/rusztowania-elewacyjne/) na omówiony zagadnienie. Wskażemy Ci dodatkowe dane!
Często także są one uzupełniane badaniami wykonywanymi w laboratorium, jakie dają także informacje dotyczące składu gruntu. Jednym z badań w terenie jest sondowanie statyczne. W czasie tego typu czynności mierzy się główne parametry, na podstawie których możemy określić choćby budowę geologiczną podłoża, stopień zagęszczenia, plastyczność czy wytrzymałość na ścinanie. Sondowanie CPTU pozwala oszacować stopień nośności oraz osiadanie, co jest ważne przy projektowaniu fundamentów. Badania takie stosuje się wraz z wierceniami badawczymi. Jedynie w takim wypadku możemy otrzymać poprawną interpretację wyników.

Sprawdź także –