Sitodruk jest to technika drukowania, w jakiej formą drukową jest szablon, jaki nakłada się na siatkę tkaną. Może być z metalu czy też zrobiona z włókien syntetycznych. Odbitka jest wykonana za sprawą przetłaczania farby poprzez matrycę.

Sitodruk

Autor: Nerds For Nature
Źródło: http://www.flickr.com
Siatka sitodrukowa jest to prostokątna ramka, najczęściej z aluminium. Jest na niej siatka zawierająca szablon. Taka siatka wykonana była tradycyjnie z nitek jedwabnych albo też bawełnianych, ale dziś robi się ją z nylonu albo też metalu. Obecnie dostępna jest maszyna do sitodruku, jaka w sposób profesjonalny, z dużą precyzją i szybko przygotowuje każdy wzór – dodatkowe informacje o maszynie do sitodruku. Przygotowanie formy drukowej polega na wykonaniu szablonu, co oznacza zakrycie przestrzeni nie drukujących. Do tego celu blokujemy otwory siatki sitodrukowej. Istnieje na to wiele sposobów, natomiast wybór jest zależny od rodzaju farby, sita, wysokości wydruków, a także oczekiwanych rezultatów.

Można przykładowo robić ręczne nanoszenie odpowiedniego roztworu, po wyschnięciu zostawia nieprzepuszczającą warstewkę na siatce. Innym sposobem jest rysunek tuszem na powierzchni siatki lub szablony robione z papieru lub folii. Są też emulsje światłoczułe. Jest to siatka powlekana emulsją, jaka po wyschnięciu naświetlana jest stykowo w kopioramie. Po wywołaniu oraz przesuszeniu siatka z szablonem jest już gotowa do druku.

Wydruk jest tworzony poprzez wtłaczanie farby na podłoże, przykładowo ręcznie lub używając pras sitodrukowych. Właściwie wykonane maszyny sitodrukowe zezwalają na drukowanie również na zakrzywionych podłożach. Dokładność, a także rozdzielczość takiego druku są bezpośrednio zależne od gęstości użytej siatki, są niższe od standardowej osiągalnej, na przykład w druku offsetowym.

Podczas robienia wydruków w maszynie płaskiej farba drukowa nanoszona jest na całości powierzchni siatki, zaś przesuwającym się po niej rakiem jest przetłaczana poprzez wole oczka siatki od razu na podłoże drukowe. Kiedy robimy wydruk na przedmiocie okrągłym, rakla jest w miejscu, natomiast przesuwa się sita oraz obracany jest przedmiot drukowany. Sitodruk jest pomocny w przeróżnych dziedzinach, przykładami są również inne sprzęty, jak maszyna do koszulek – polecane maszyny do koszulek. Takie udogodnienia otwierają przed nami szereg ciekawych możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*