Niektóre gałęzie przemysłu do wytwarzania produktów wysokiej jakości potrzebują bardzo suchego powietrza. Dotyczy to w dużej mierze przemysłu farmaceutycznego, energetycznego i spożywczego. Wysuszone powietrze przeciwdziała rozwojowi szkodliwych organizmów, bakterii i grzybów. Odgrywa to ważną rolę w każdej z wspomnianych gałęzi produkcji przemysłowej. Środki farmakologiczne powinny powstawać w sterylnych warunkach, żywność produkowana w atmosferze ochronnej przez dłuższy czas jest zdatna do spożycia, suche powietrze zapobiega powstawaniu zwarć, które mogą być niezwykle groźne dla urządzeń energetycznych. W celu wytworzenia takich warunków wykorzystuje się specjalne urządzenia, które mają za zadanie osuszyć powietrze atmosferyczne.

Osuszanie powietrza na dużą skalę może się odbywać dzięki zaawansowanym zjawiskom fizycznym łączącymi się z właściwościami wilgoci. Zjawisko użyte w osuszaczach atmosferycznych określa się mianem adrorpcji.

Jeżeli oferta firmy jest dla Ciebie istotna, to przejrzyj asortyment (http://www.grupapartner.pl/oferta/uslugi-partner-serwis/remonty-wrzecion-i-elektrowrzecion.html), który Ci oferuje. Na pewno jest tym, czego już długo poszukujesz.

Polega ona na pochłanianiu nadmiaru wody przez specjalny materiał do tego przeznaczony. Urządzenia wykorzystujące ten proces to osuszacze adsorpcyjne (sprawdź ofertę). Osuszacze te wtłaczają powietrze pod ciśnieniem do bębna ze specjalnym tworzywem, ogrzewają je i schładzają w właściwie dobranym cyklu dla usunięcia jak największej ilości wody z powietrza. Ważne, żeby w zakładzie przemysłowym panowały warunki zmniejszające ilość wprowadzanego wilgotnego powietrza, w przeciwnym razie stosowanie urządzenia nie ma sensu.

maszyna

Źródło: sxc.hu

Osuszacze są także używane w urządzeniach wykorzystujących sprężone powietrze. Zwiększone ciśnienie wytrąca z powietrza wilgoć, która jest niemile widziana w każdym układzie mechanicznym. Wilgoć z mechanizmów pneumatycznych usuwa się wykorzystując tam osuszacze wysokociśnieniowe (w tym serwisie). Zasada działania jest zbliżona, ale efektywność i odporność jest proporcjonalnie większa. Tego rodzaju osuszacz powinien móc wytrzymać ciśnienie panujące w układzie, które niejednokrotnie przekracza sto atmosfer. Odmienną metodą eliminowania wody z układów pracujących pod ciśnieniem jest jego ochładzanie. Jest to sposób równie skuteczny co adsorpcja, wymaga jedynie wdrożenia innych procesów technologicznych w czasie twrzenia urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*