Od XV wieku gdy zaczęły pojawiać się drukarnie technika drukarska bardzo się rozwinęła. Przez cały czas pojawiają się nowe technologie które pozwalają na realizowanie nadruków na nowych, innych niż papier, przedmiotach. Dość modnym rozwiązaniem jest jest sitodruk.

Technika sitodrukowa była znana w krajach Dalekiego Wschodu już w starożytności. Jej szybki rozwój nastąpił w XIX wieku w Japonii. To właśnie ten kraj uważany jest obecnie za ojczyznę tej techniki poligraficznej. Z Japonii sitodruk trafił do Stanów Zjednoczonych, dzisiaj jest znany i chętnie stosowany we wszystkich krajach świata. Współcześnie sitodruk odnajduje zastosowanie do realizowania nadruków na przeróżnych przedmiotach. Ale nie tylko. Należy go wykorzystać do nadrukowywania wzorów na rzeczach wykonanych z drewna bądź z tworzyw sztucznych. Maszyny sitodrukowe wytwarza się więc, dostosowując je do różnych materiałów. Maszyny sitodrukowe różnią się również technologią jaka została zastosowana. Są wśród nich takie, na których można wykonać nadruk tylko na tkaninach, ale też takie pozwalające robić nadruki na szkle i drewnie. Jest więc ich sporo typów (wejdź tu i zobacz).

robienie sitodruku

Autor: Nerds For Nature
Źródło: http://www.flickr.com

Maszyna do sitodruku może być nie tylko stosowana w wielkich zakładach poligraficznych zajmujących się techniką tego rodzaju. Ogromnym wzięciem cieszy się także maszyna do sitodruku ręcznego. Dzięki niej można wykonać jednobarwne nadruki na koszulkach (maszyny do sitodruku różnego typu). Jakość otrzymanego druku w dużej mierze zależy od pokroju wybranej farby. W technice sitodrukowej stosuje się aktualnie dwa rodzaje farb: wywabowe, czyli plastizolowe lub wodne. Wadą farb plastizolowych jest dość nieprzyjemny zapach, po tym jak zostaną one naniesione na powierzchnię, na której przygotowywany jest nadruk koniecznie należy je utrwalić.

Proces utrwalaniamusi odbywać się w wysokiej, dochodzącej do stu sześćdziesięciu stopni, temperaturze. Są to niezwykle gęste farby, a nadruk nimi wykonany jest niezwykle trwały. Użycie farb wodnych również pozwala uzyskać trwałe obrazy na przedmiotach. Nadruki na koszulkach zrobione techniką sitodrukową nie spierają się nawet po wielokrotnych praniach. Z całą pewnością dzisiaj jest to najbardziej trwała metoda drukowania, która zapewnia naprawdę świetne efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*