Każdy kto pasjonuje się fotografią dąży do tego by robić idealne zdjęcia. Rzecz jasna nauka oraz praktyka nie wystarczą, ponieważ liczy się również to jaki sprzęt mamy. Ogromnie ważne będą tutaj obiektywy. Osoby robiące zdjęcia. rzadko kiedy mają tylko jeden obiektyw. Z reguły jest to cały zestaw zbierany latami. Jednak nie jest to coś taniego, dlatego też wyboru dokonujemy zazwyczaj skrupulatnie oraz po długim przemyśleniu. Które jednak obiektywy okażą się odpowiednie na początek, które opłaca się z pewnością sobie sprawić?

Pierwszym obiektywem, który dostajemy wraz z kupionym aparatem jest tak zwany kitowy. Jest on bardzo uniwersalny, dobry na początek.

Zaintrygował Cię ten artykuł? Jeśli tak, to bez ociągania zobacz też to unikalne źródło. Po prostu kliknij tu a z pewnością się nie zawiedziesz.

Świetnie sprawdzi się na wyjazdy, spotkania. Bez problemu można go zabrać na wakacje gdyż nie zajmuje sporo miejsca. Do tego nie kosztuje tak dużo więc na wypadek uszkodzenia nie poniesiemy dużej straty finansowej. Jednak po jakimś czasie, kiedy już nacieszymy się naszym nowym nabytkiem dostrzeżemy też jego ograniczenia. Szybko będziemy chcieli nabyć coś o większych możliwościach. Tego typu przykładem jest teleobiektyw. Zapewne każdy fotograf przechodził okres fascynacji zdjęciami makro, czyli takimi gdzie używamy bardzo dużych zbliżeń. Chodzi głównie o zdjęcia przyrody, na przykład owadów albo ptaków.

obiektyw

Autor: Eugene Romanenko
Źródło: http://www.flickr.com

Takie możliwości ma teleobiektyw. Pozwala na użycie całkiem sporego powiększenia. Interesującą propozycją są obiektywy firmy Sigma, jakie występują w różnych wersjach – czytaj o teleobiektywach. Rzecz jasna takie teleobiektywy zajmują sporo miejsca, z czym oczywiście musimy się liczyć zabierając je ze sobą na przykład na wycieczkę.

Następnym typem obiektywu, jaki pewnie po jakimś czasie nabędziemy będzie obiektyw jasny. Daje on zdjęcia bardziej plastyczne, jakby trójwymiarowe. Ważną zaletą takich obiektywów jest efekt rozmytego tła, jaki czyni bardziej atrakcyjnymi nasze codzienne zdjęcia. Stają się one jakby żywsze. Także jak w przypadku obiektywów typu kit, nie będzie on zajmować dużo miejsca, co jest wielkim plusem jeśli chodzi o noszenie go cały czas powieszonego na szyi. Oczywiście jest jeszcze szereg innych obiektywów z bardzo interesującymi efektami, natomiast nie są one koniecznością. Dobrym przykładem może być szło typu rybie oko, jakie daje bardzo charakterystyczne zdjęcia. Na pewno wyjątkowe, jednak przecież nie możemy używać takiego samego efektu za każdym razem, bo w końcu się nam znudzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*