Niełatwo wyobrazić sobie obecny świat bez przeróżnego rodzaju maszyn i sprzętów, wspierających człowieka w codziennej pracy. Od ponad wieku mniej i bardziej skomplikowane urządzenia towarzyszą nam zarówno w zwykłych czynnościach, które nie wymagają specjalistycznych kwalifikacji (prawie każdy korzysta chociażby z samochodu), jak też w pracach, które wymagają nie tylko właściwego, zwykle drogiego sprzętu (jak maszyny przemysłowe), ale i odpowiednich umiejętności. Elektromechanika pomaga wyręczyć człowieka w tych miejscach, gdzie niezbędne są narzędzia do wydajnej, precyzyjnej pracy, wykonywanej nawet na skalę przemysłową.

sprzęt elektromechaniczny

Autor: Power Ladder
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z powszechnie spotykanych rozwiązań z wyżej przytoczonego zakresu mechaniki są wszelkiego rodzaju siłowniki, które na przykład można spotkać w wywrotkach. Najprościej mówiąc – za pomocą siłowników można wykonać prace które wymagają bardzo dużych sił. Świetnym przykładem będą choćby duże wywrotki, z których ładunek o wadze kilku ton zostaje zrzucony za pomocą siłownika olejowego mającego średnicę mniejszą niż 20 cm. Tak znaczna siła jest możliwa dzięki pracującym pod

elektromechanika:

dużym ciśnieniem olejom bądź gazom – niektóre największe siłowniki wyróżniają się pracą pod ciśnieniem nawet 250 barów. Zwykle wykorzystuje się siłowniki hydrauliczne, ponieważ generują one większą siłę i są bardziej odporne na warunki zewnętrzne niż przykładowo siłowniki pneumatyczne (zazwyczaj stosowane m.in. w drzwiach bądź krzesłach obrotowych). Aby dowiedzieć się więcej – więcej na ten temat.

Kolejnym elementem, z którym każdy spotyka się prawie każdego dnia (chociażby jako pasażer auta czy autobusu) jest przepustnica. Część ta odpowiada za przepływ paliwa w gaźniku – takie rozwiązanie jest również stosowane w silnikach na wtrysku. Uściślając – im szerzej otwarta jest przepustnica (dowiedz się więcej: przepustnice klapowe), tym szybciej porusza się pojazd napędzany silnikiem (w rzeczywistości przepustnica poprzez regulację otwarcia przepuszcza mniejsze lub większe dawki paliwa).

Jak można łatwo wywnioskować nawet z tak niewielkich rozmiarów tekstu jak ten, elektromechanika stała się dyscypliną wiedzy konieczną do prawidłowego funkcjonowania człowieka w dzisiejszym świecie. Za jej pomocą działają praktycznie wszystkie maszyny, bez których nie rozwinęłaby się raczej żadna gałąź przemysłu.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*