Dziś coraz częściej mówi się o przechowywaniu danych w chmurze a także o przeróżnych niebezpieczeństwach z tym powiązanych. Należałoby więc ustrzec się ewentualnych zagrożeń i dowiedzieć się jak bezpiecznie i bez żadnego ryzyka gromadzić dane w chmurze.

wirtualny serwer

Autor: Atomic Taco
Źródło: http://www.flickr.com

Nim jednak przejdziemy do wytłumaczenia tej kwestii pożądane byłoby uprzednio przybliżyć sobie trochę pojęcie trzymania danych w chmurze.

W dzisiejszych czasach niemało osób coraz częściej rejestruje wiadomości nie na dyskach w swoim komputerze, ale na serwisach zewnętrznych, to znaczy w chmurach. Tak więc dane w chmurze to nic innego jak dane przechowywane oraz użytkowane w Internecie, do jakich dostęp wolno zdobyć właśnie przez Sieć. Jest to rozwiązanie nadzwyczaj wygodne, bowiem do chmury możemy mieć dostęp z każdego komputera, tabletu czy innego urządzenia, które łączy się z Internetem. (chmura – dane).

Zdołamy wyróżnić dwa rodzaje chmur – prywatne oraz publiczne. Chmury prywatne są oddane dla jakiejś konkretnej grupy osób, przykładowo dla pracowników firm czy też przedsiębiorstw. Chmury publiczne to za to infrastruktura, którą dana firma może proponować wielu uczestnikom jednocześnie.

W chmurze zdołamy współcześnie zapisywać faktycznie multum danych, takich jak maile, pliki tekstowe, istotne dokumenty czy zdjęcia. Jednakże niebezpieczeństwem może być to, że tak naprawdę nie wiemy kto ma dojście do naszych własnych plików i nie mamy stuprocentowej gwarancji poufności danych. Umieszczając przeróżne własne rzeczy w chmurze częściowo tracimy do nich dostęp, częściowo również są one upubliczniane rozmaitym osobom.

Linux Server Menagement

Autor: Linux Screenshots
Źródło: http://www.flickr.com

Dlatego powinno się pamiętać o tym, żeby nie wszystkie znaczące dla nas pliki czy też zdjęcia umieszczać w chmurze. W wypadku niektórych rzeczy z pewnością lepiej będzie pozostawić je na dysku naszego peceta. Co więcej decydując się na dane w chmurze pożądane byłoby dokładnie przeczytać regulamin, jaki określa korzystanie z tej usługi oraz zwrócić uwagę w szczególności na dane dotyczące zachowania poufności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*