Kilka wskazówek odnośnie bezpieczeństwa naszego komputera

komputery są urządzeniami takimi, jak każdy tego typu sprzęt. Aby prawidłowo działały, należy się o nie w odpowiedni sposób zatroszczyć.
Chodzi tu o przecieranie za pomocą szmatki monitora czy też o zachowanie ostrożności z różnego typu płynami przy klawiaturze.

samochód

Autor: Calvad.pl
Źródło: Calvad.pl
Trzeba pamiętać również o systemie operacyjnym, pulpicie czy internecie. Dzięki niniejszym wskazówkom można zdobyć kolejny poziom wtajemniczenia, gdyż mógłbyś stać się pełnoprawnym administratorem swego systemu. Komputer, jeżeli jest podłączony do internetu, może niestety zostać zaatakowany przez tzw. konie trojańskie czy wirusy. Mogą one (jeśli komputer jest na stałe przyłączony do internetu) w sposób ukryty łączyć się z nie zaufanym serwisem. Jeśli nie ufasz swemu firewallowi, rzeczywiście dobrze byłoby sprawdzić, z kim się łączy nasz komputer przy wykorzystaniu zainstalowanych w systemie narzędzi. Po uruchomieniu wiersza poleceń trzeba napisać polecenie: „netstat – na”. Na liście będą pokazane wszystkie bieżące istniejące połączenia razem z ich stanem.

Przedstawiony będzie również końcowy adres IP oraz numer portu. Jeżeli podejrzewasz, że co poniektóre z połączeń nie powinny być użyte, trzeba spróbować napisać: „netstat -ab”. Zostaną wypisane nazwy docelowych hostów oraz aplikacji, z których połączenie jest zainicjowane. Jak wiemy, systemowe zasady zachowywania bezpieczeństwa są przechowywane w przystawce gpedit.msc, która jest do wykorzystania w konsoli zarządzania MMC.

Jeśli poszukujesz analogicznych wiadomości, co te zaprezentowanie w niniejszym opracowaniu, to w artykule (http://www.gms.pl/pl/serwis/) opublikowanym tu z pewnością je odnajdziesz.

Tego typu przystawka zapisuje ustawienia zasad w pliku registary.pol, ale należy bardzo ostrożnie się z nim obchodzić. Nawet jeżeli mamy na komputerze zainstalowane nowe programy antywirusowe oraz antyszpiegowskie, trzeba czasem na własną rękę sprawdzać, czy jakiemuś podejrzanemu oprogramowaniu nie udało się przedostać przez nasze zabezpieczenia.

Osobom łączącym się z siecią za pomocą modemu radzimy w menu kontekstowym domyślnego połączenia z internetem wybrać opcję „Właściwości”, a w następnej kolejności na karcie „Opcje” sprawdzić, że zaznaczono opcję „Monituj o nazwę użytkownika”, hasło czy też certyfikat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*