Urządzenia produkujące próżnię są często używane w przemyśle przetwórczym, spożywczym lub chemicznym. Próżnia oznacza stan całkowitej nieobecności płynów, gazów czy innych elementów w określonym miejscu. Stanowi więc dobrą ochronę dla żywności, służy także do szybkiego zamrażania czy zmiany stanu skupienia elementu, minimalizowania wody lub pakowania produktów.

Pompy próżniowe producenta ARA Pneumatik

Jest parę metod na stworzenie próżni, wsrto jednak wspomnieć, że stworzenie idealnej próżni jest fizycznie niemożliwe. Do stworzenia różnego poziomu próżni służą różnego rodzaju pompy próżniowe. Są to maszyny wykorzystujące różnorodne zjawiska fizyczne, jak na przykład dyfuzję.

Konserwacja pomp próżniowych

Pompa jest skomplikowaną maszyną wymagającą odpowiedniego postępowania. Nierzadko jest elementem większego układu, na przykład układu sprężonego powietrza. W takim układzie zawierają się rury, funkcjonalne zawory pneumatyczne, oprócz tego: urządzenia sterujące, czujniki i wiele innych. Poziom zaawansowania układu wykorzystującego próżnię zależy od jego zastosowania. Im bardziej skomplikowany układ, tym bardziej podatny na awarie. Same pompy też są maszynami ulegającymi awariom, wymagana jest więc odpowiednia konserwacja. Opiera się ona na czyszczeniu, wymianie części ulegających zużyciu i pokrywaniu smarem odpowiednich części. Odpowiednia dbałość o pompę zapewnia jej dłuższe działanie.

Inne wykorzystania zjawiska próżni

technika próżniowa, arapneumatik

Próżnia jest także używana w budownictwie, od długiego czasu wykorzystuje się ją też w elektronice. Pierwotnie radia i wzmacniacze audio budowane były z użyciem lamp próżniowych. Dziś chętnie wraca się do tego rodzaju mechanizmów, są one bardzo cenione przez miłośników muzyki za swoje naturalne brzmienie. Próżnia zapewnia także bezpieczeństwo różnego rodzaju sprzętu elektronicznego i elektrycznego. W układach wysokiego napięcia stosuje się wyłączniki próżniowe (s www.arapneumatik.pl/k-210-wylaczniki-proznionią bardzo kosztowne urządzenia od przypadkowej awarii. Próżni swoje funkcjonowanie zawdzięczają żarówki starego typu, bez tego żarnik w środku żarówki uległby natychmiastowemu przepaleniu.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*