Proces cynkowania to tak naprawdę parę ważnych wstępnych etapów. Na początku jest bezpośrednie zanurzenie stalowego elementu w ciekłym cynku, dzięki czemu powstaje mechanicznie trwała i nieprzepuszczalna powłoka, jaka chroni materiał przed korozją. Pierwszy z etapów odnosi się do mechanicznego usunięcia niejednorodności, które mogą przylegać do powierzchni cynkowanego przedmiotu. Zanieczyszczenia takiego rodzaju, jak piasek, rdza czy pozostałości starej powłoki, usuwane są sposobem obróbki strumieniowo-ściernej.

cynkowanie

Autor: Steve Snodgrass
Źródło: http://www.flickr.com
Mechanizm funkcjonowania tego procesu polega na zlikwidowaniu różnego typu zanieczyszczeń z powierzchni stali, a to dzięki użyciu ściernych metalowych materiałów w obiegu zamkniętym. Tak prezentuje się cynkownia w pierwszym etapie, a jak wyglądają następne etapy? Sprawdź tutaj: ile kosztuje cynkowanie w firmie Galess?. Kolejny etap to odtłuszczanie. To istotne, ażeby elementy stali były wolne od tłuszczu, woskowatych pozostałości i oleju, ponieważ przeszkadzają w reakcji żelaza z cynkiem. Proces ten ma na celu uzyskane chemicznie jak najmocniej czystej powierzchni, na jakiej powstanie stop stali z cynkiem. W dalszym etapie mamy trawienie powierzchni.

Zapewnia to na efektywne usunięcie niemetalicznych substancji, jakie powstają w okresie walcowania i wyżarzania elementów konstrukcyjnych.

Czy według Ciebie, prezentowany artykuł zasługuje na Twoje zainteresowanie? Jeżeli tak, to zobacz także inne przydatne wpisy (http://alufinish.pl/pl/o/alfipas-59.html), które niewątpliwie zadowolą Twoją ciekawość.

Najbardziej znany na to sposób to kąpiel w kwasie solnym. Następny etap to topnikowanie. Zanurzamy elementy stalowe w roztworze wodnym chlorku cynku i chlorku amonu, ażeby zapewnić prawidłowy przebieg reakcji chemicznych, jakie będą zachodzić w okresie cynkowania. Po obróbce w kąpieli topnikowej stalowe elementy muszą być wysuszone w temperaturze 120 – 150 stopni Celsjusza.

To etap, który wymaga rzeczywiście znacznej precyzji i bardzo dużej ostrożności. Niezmiernie ważne jest stałe sprawdzanie temperatury układu, ponieważ gwałtowna zmiana warunków termicznych jest w stanie wywołać zapalenie substancji chemicznych, które wchodzą w skład topnika oraz wpływać na zmniejszenie skuteczności obróbki.

Jeżeli propozycja firmy jest dla Ciebie ważna, to przejrzyj ofertę, który Ci oferuje. Z pewnością jest tym, czego już długi czas szukasz.

Finalny etap procesu cynkowania polega na zanurzeniu wcześniej przygotowanego podłoża stalowego w kąpieli stopionego cynku i temperaturze 445 – 455 stopni Celsjusza. W tego rodzaju warunkach żelazo i cynk bardzo szybko ulegają reakcji chemicznej, co bardzo skraca czas zanurzenia powierzchni stalowych. W zależności od tego jak wygląda ta sytuacja, i czy jest to ocynkownia ogniowa (Lista polecanych ocynkowni ogniowych), proces jest niezwykle intensywny. Dzięki temu może powstać powierzchniowy stop żelazo-cynk, jaki zawiera różnorodny stosunek obydwu składników.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*