Stal jest materiałem świetnie znanym ludzkości i nic nie wskazuje na fakt, żeby jej kariera miała wkrótce się zakończyć. Szerokie zastosowanie, jakie ma właściwie w każdej gałęzi przemysłowej spowodowało, że można ją nazwać mianem uniwersalnego surowca. Stal jest stopem węgla oraz żelaza, a te dwa składniki mają być zmieszane w odpowiednich stosunkach – tylko takie połączenie zapewnia jej trwałość. W końcu wszyscy producenci konstrukcji stalowych wiedzą, że wytwarzane przez nich elementy muszą wytrzymać napory potężnych sił – tak jak np. w przypadku platform wiertniczych na morzach całego świata.

Instalacje, rury

Autor: www.freeimages.com
Źródło: www.freeimages.com
Powróćmy jednak do tych bardziej pospolitych zagadnień i przeanalizujmy garść polskich przykładów zastosowania rzeczonych powyżej konstrukcji stalowych. Rozpocznijmy od tych, które stają się kośćcem, czyli fundamentem struktur takich jak hale targowe czy produkcyjne. Tego rodzaju obiekty buduje się w błyskawicznym tempie i z wykorzystaniem jak najmniejszej ilości surowców. Takie postępowanie czasem staje się powodem katastrof budowlanych szczególnie wtedy, kiedy robotnicy i inżynierowie zaniedbują swoje powinności zawodowe.

Jeżeli wpiszemy w wyszukiwarkę frazę konstrukcje stalowe woj. Śląskie i skupimy się na wyszukaniu fotografii, to w prosty sposób otrzymamy jeszcze jedną, może tym razem trochę mniej standardową, listę sposobów na użycie stali na przemysłową skalę. Po przejściu na dane witryny internetowe, błyskawicznie zorientujemy się, że obecnie tzw. stal konstrukcyjną wykorzystuje się na wiele sposobów.

stalowy klucz francuski

Autor: Phil Gradwell
Źródło: http://www.flickr.com
Producenci konstrukcji stalowych obmyślają i wytwarzają nie tylko dobrze nam znane z autopsji mosty lub rurociągi, ale i takie formy, które można nazwać dziełami sztuki.

Jeśli fascynuje Cię omawiana problematyka, zerknij na źródło info tam zamieszczone również Cię bardzo zaintryguje. Nie czekaj zatem i kliknij ten link.

I to wcale nie muszą być niewielkie gadżety czy rzeczy wykonane na kształt eksponatów w muzeach – przecież w Polsce i na świecie buduje się budowle ze szkła i stali. A w takich obiektach powstają później supersamy, gabinety stomatologiczne i odnowy biologicznej, biura oraz lokale mieszkalne. Jeżeli wpiszemy w wyszukiwarkę np. sformułowanie konstrukcje stalowe (polecamy Promus Katowice sp. z o.o. – konstrukcje stalowe na cały Śląsk) przykłady wykonawstwa, to przekonamy się, jak fascynująco wyglądają takie budowle. Niekiedy stają się one łatwo rozpoznawalnym punktem w mieście, a nawet jego symbolem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*