Opony występują w rozmaitych formach zależnie od zastosowania. Jasne jest, że innego rodzaju ogumienie wykorzystuje się do typowych osobowych samochodów, a inne do samochodów ciężarowych. Całkowicie odrębną grupę natomiast tworzą opony do zadań specjalnych, stosowane przykładowo w maszynach rolniczych. Kombajn czy traktor musi bowiem posiadać warunki do działania na trudnym i nierównym terenie i te warunki muszą mu zapewniać w pierwszej kolejności opony. W aspekcie jednak ogumienia typowego auta osobowego także można rozróżnić kilka typów. Niezależnie od odmiany opony najważniejszy jest jej stan. Wszelkie odmiany wymagają co jakiś czas zupełnej wymiany. W miarę jazdy autem bowiem opona ulega zużyciu szybciej, niż wielu ludzi sądzi.

Poziom zużycia można ocenić na podstawie bieżnika. Powinno się ten aspekt dokładnie kontrolować także przy kupnie opon używanych. Ponadto typ opon uzależniony jest w pierwszej kolejnośco od warunków na drodze, wywołanych aktualną porą roku.

Opony na zimę

Opony

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Zima jest czasem, w którym poruszanie się po drodze automatycznie staje się znacznie trudniejsze niż w pozostałych miesiącach. Wynika to w dużym stopniu z niskiej temperatury, która powoduje, że droga jest nierzadko oblodzona. Oprócz tego śnieg również w dużym stopniu spowalnia i utrudnia ruch kołowyna drogach W takich warunkach w znaczny sposób zwiększa się niebezpieczeństwo wypadku, zwłaszcza że często również widoczność jest mniejsza. Potrzeba więc w takich przypadkach opon (kliknij) specjalnych, dzięki którym pewniej będzie jeździć samochodem w tego rodzaju warunkach. Ogumienie zimowe jest do tego specjalnie przygotowane.

Bierzesz ten tekst za fascynujący? Wejdź na odnośnik tu, które dostarczy Ci bardzo dużo bardzo wciągających informacji na ten wątek.

Wielu kierowców bagatelizuję kwestię regularnej wymiany ogumienia, co niejednokrotnie kończy się wypadkem.

Ogumienie całoroczne i letnie
Producenci opon jakiś czas temu wymyślili rozwiązanie kwestii wymiany ogumienia, produkując ogumienie na cały rok. Jest to rozwiązanie całkiem dobre, z pewnością lepsze od wykorzystywania opon typowo na lato w zimie. Powinno się jednak pamiętać, że opon zimowych nic nie zastąpi i w cięższych warunkach najlepiej jest jednak je nabyć. Natomiast opony letnie
są przygotowane do wykorzystywania w łatwiejszych warunkach. Z kolei są one bardziej odporne na wysokie temperatury, z którymi ma się do czynienia latem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*