Opony stanowią niezwykle istotną część każdego pojazdu. Gwarantuje mu dostateczną amortyzację w trakcie jazdy, a także chroni koła i pozostałe elementy pojazdu przed uszkodzeniem. Od poprawnego dopasowania opon oraz od ich kondycji zależy bezpieczeństwo osób użytkujących pojazd. Wiadome jest, że odmienny typ ogumienia stosowany jest w standardowych samochodach osobowych, a odmienny przykładowo w samochodów ciężarowych czy maszynach rolniczych.

Caddilac

Autor: That Hartford Guy
Źródło: http://www.flickr.com
Różnica nie opiera się tylko na rozmiarze, ale również na materiale wykonania.

Jeżeli opisywana problematyka jest dla Ciebie absorbująca, przeczytaj ponadto więcej treści na ten temat (http://www.marexopony.pl/haki-holownicze-wroclaw) tu – te wiadomości także nie powinny pozostać niezauważone.

Im większa masa pojazdu, tym mieszanka, z jakiej produkowane są opony, musi być bardziej wytrzymała i trwała. Posiadacze samochodów, zwłaszcza ci początkujący, często mają kłopoty z właściwym dopasowaniem opon do auta. Symbole takie jak na przykład „opony 175 65 r14” nie są im znane, a wręcz brzmią bardzo obco. Jednak zasięgnięcie informacji z odpowiednich źródeł oraz nabyte doświadczenie pozwala na zrozumienie tych kwestii i opanowanie sposobu dopasowywania opon.

Pora rokuNiezwykle ważną sprawą dla osoby chcącej kupić nowe opony do pojazdu jest aktualna pora roku. Od niej bowiem powinno się uzależniać typ opon, jakie się wykorzystuje. Warunek ten wynika z dużej różnicy w warunkach na drodze, jaka występuje pomiędzy okresem letnim a zimowym. W pierwszej kolejności powinno się przywiązywać dużą wagę do tego, jakiego ogumienia używa się w zimie. Wówczas bowiem warunki na drodze są szczególnie trudne z uwagi na oblodzoną nawierzchnię. Opony zimowe pomagają w niwelowaniu skutków złej pogody, minimalizując tym samym ryzyko poważnego wypadku wskutek wpadnięcia pojazdu w poślizg.

Wielkość opon
Istotnym elementem jest właściwy rozmiar opon. duża liczba kierowców nie zna tej wartości dla własnego pojazdu i nie wie, w jaki sposób należy ją uzyskać. Należy dodać, że w sytuacji nabywania nowego samochodu w salonie, opony w nim są w każdym przypadku dobrze dopasowane. Można je w późniejszym czasie traktować jako wzór do nabywaniu nowego ogumienia. Na rozmiar opony składa się kilka różnych parametrów, przykład to opony 215 65 16. Wartość tę można odczytać na przykład przy wlocie paliwa każdego samochodu. Najlepiej jest też ją podać przy nabywaniu nowego ogumienia, co pomoże zaoszczędzić czas.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*