Kiedy wymienić opony zimowe na letnie? To pytanie co roku zadają sobie kierowcy. Większość odpowiada: na wiosnę! Ale wiosna w kalendarzu to stanowczo za mało. Nie istnieje w kalendarzu data z podpisanym hasłem: ”kierowco, zmień opony”, w letnim jak i zimowym sezonie. Wskutek tego intuicyjnie i z rozwagą osobiście musimy zadecydować o wymianie.

Według synoptyków zimowa aura towarzyszy nam w Polsce do pierwszych dni kwietnia. Wówczas średnie dobowe temperatury dochodzą do 7 stopni Celsjusza. Jest to więc idealny czas na zrezygnowanie z zimowych opon.
opona zimowa

Źródło: www.interopony.pl
Przyjmując, iż zastosowaliśmy się do tych uwag powinniśmy już być po wizycie w warsztacie samochodowym. Kto nadal jeździ na „zimówkach”, może zapoznać się z ofertą opon w sklepach internetowych. Na rynku polskim przedstawiają swoje najlepsze produkty wszyscy liczący się w tym przemyśle producenci. Bez problemu odnajdziemy opony Pirelli czy opony Kleber. Obie marki od dawna związane są ze sportem, wyścigami i najlepszą jakością. Zwycięzcy wyścigów posiadali założone opony właśnie tych marek, co przyniosło im międzynarodową sławę. Do dziś opony tych producentów mają najlepsze opinie wśród kierowców. Wśród oferty firm znajdziemy opony przeznaczone do samochodów osobowych, komercyjnych, motocykli jak i maszyn rolniczych.

Gabaryty ogumienia dobieramy biorąc pod uwagę wytyczne producenta samochodu. Istotne informacje przeczytamy w instrukcji obsługi lub na klapce wlewu paliwa. Demontaż opon zimowych powinien być połączony z przeglądem ich stanu technicznego, właściwą konserwacją oraz zabezpieczeniem miejsca przechowywania. Przed zamontowaniem opon letnich, również wypada się im gruntownie przypatrzeć.

opona

Autor: Craig Sunter
Źródło: http://www.flickr.com

Wyjątkową uwagę zwrócić należy na głębokość bieżnika. Za bardzo płytki bieżnik powoduje, iż przede wszystkim na mokrym podłożu samochód będzie zachowywał się nieadekwatnie do oczekiwań. Wypada także zainteresować się, czy opony nie mają widocznych wad na bokach, czy powierzchni samego bieżnika. W przypadku wątpliwości najbezpieczniej jest porozmawiać z wulkanizatorem. Przed założeniem opon dobrze jest dokonać ich wyważenia oraz skontrolować ciśnienie, ponieważ źle wyważone, spowodują, że trudniej będzie zapanować nad samochodem.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*